Matej Mertik

Pisatelj in docent na Fakulteti za informacijske študije.

Matej Mertik se je rodil 3. oktobra leta 1977, izvira iz Ormoža.

Osnovno šolo je obiskoval v Ormožu, gimnazijo Franca Miklošiča v Ljutomeru ter Srednjo glasbeno in baletno šolo v Mariboru. Nato se je vpisal na fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, kjer je doktoriral. Bil je član opernega orkestra Slovenskega narodnega gledališča Maribor in član Mariborske filharmonije. Matej je član (ska-punk) skupine Pridigarji.

Matej Mertik je ustanovil Fundacijo Amato za pomoč umetnikom, ki trpijo za anevrizmo.

Njegova dela: romaneskni prvenec Kapitan, na Zemlji izginjajo marjetice (Prvi del ZLATA VRZEL, Drugi del ELNITARIJA, Tretji del HVALA ZA MARJETICE), literarni potopis Tri srca – Prlekija (2013) si drzne poseči na avtorjeva domača tla in to ljubo pokrajino opisati na način, v katerem ne boste našli tistega, kar ste želeli, a bo tisto, kar ste želeli, našlo vas med lomljivimi in krhkimi vrsticami besed, v katerega so se zapletla srca, lipicanka, konji in trte.

Delo se prične z nagovorom bralcu, sledijo Tri srca (Tri srca, prihajamo!; V oblikah dolgih ovijalk velikih dreves, s katerimi se je Tarzan zavihtel čez reko; Skoraj sem obkrožil dimnik; Na katerih piše Ohoho Records; So kot muškatne buče v valovitem polju…; Šepetanje biti, iz katere smo izšli),
V Berlin (Prijazni mož je prižgal svetilko; Risal je Ludvik XIV.; Vas Veliki Elfigrad; Glasba Claudia Monteverdija je sveta!; …iz katerega rastejo zvezde; Pianinu so razstavili okvir; Bil sem zatopljen v svoje misli in sem informacijo ujel nevede; Včasih se mi zdi, da sem res padel z drugega planeta…; Gospa z zelenim palcem),
Plitvinam naproti (Vzelo naju je med pašnike; Za ušesom nosi simfonični orkester; Bi se prikrito in sramežljivo okopala kraljična…; Tudi maclje so znale vihteti; Tam je žvižgal trilobit; V spokojni tišini so proti nežnim plitvinam; Pri meni se je izgubil Tomaž Šalamun; Kako je v določenih trenutkih oseben tudi sendvič; Tekel sem s petimi srci),
pesem Tango – po Tangu Guya Goffetta.
plujem po reki
tiho nastajajo interference

plujem po morju
ustvarjam nežen val

plujem v času
z menoj plujejo meni draga bitja

Plujemo skupaj
dan za dnem odkrivamo drobce skrivnosti
tihe valove čudovite interference

Matej ima v pripravi nekaj potopisov: Hvala in zbogom za majhno potovalko, Francoska Polinezija (2006), Nekaj,kar ne more biti ptica, sprehod po drobtini rožnatega kontineta, Avstralija (2007), Svetovna opera – na sever, Norveška (2010), Po zelenih poteh savignona, Nova Zelandija (2011), Irska, po sledeh Godota (2012), Polet nočnega papagaja – Aotearoa, dežela podolgovatega belega oblaka (2014).